facebook
×
KOLOBRZEG.COM - Internetowy Informator

Kołobrzeg Ciekawe miejsca

Latarnia Morska



Jednym z najbardziej znanych miejsc w Kołobrzegu jest  26-metrowa latarnia morska, której zasięg światła wynosi  29,6 km. Budowla ta została wzniesiona przy początku falochronu ochraniającego wejście do portu, na prawym brzegu rzeki Parsęty. Latarnia po raz pierwszy została wykorzystana dla celów nawigacyjnych  w 1666 roku. Wówczas światło było  umieszczone na wieżyczce budynku zarządu portu. Światło latarni pojawiało się tylko w czasie zawijania statków do portu. W późniejszym okresie  zapalano je na falochronie. W marcu 1945 roku latarnię wysadzili niemieccy saperzy, ponieważ była doskonałym punktem orientacyjnym dla polskich artylerzystów w trakcie walk o Kołobrzeg. Zaraz po wojnie rozpoczęto prace nad nową latarnią,którą wybudowano już w nieco innym miejscu, wykorzystując do tego fundamenty zabudowań fortecznych (poprzednia latarnia stała przed fortem, obecna stoi na jego głównej platformie). W latach 1979-1981 latarnia przeszła  kapitalny remont, gdzie m.in. wymieniono ogromną soczewkę na nowy obrotowy zestaw reflektorów halogenowych. Ponadto  wymienione zostały stare drewniane schody wewnątrz wieży na metalowe.
Dziś latarnia czynna jest dla zwiedzających codziennie od godziny 10-17. Wejście na samą górę latarni pozwala nacieszyć się pięknym widokiem praktycznie całego Kołobrzegu aż po Grzybowo.


Stare Miasto i Ratusz



Stare Miasto zachowało swój zabytkowy układ ulic dzięki zabudowie nowymi budynkami ale stylizowanymi na zabytkowe. Ten charakterystyczny układ zajmuje obszar pomiędzy Ratuszem a rzeka Parsętą. Pisząc o Starym Mieście nie można nie wspomnieć o kołobrzeski ratuszu, wzniesionym w XIV wieku, który pierwotnie był przyzdobiony 5 małymi wieżyczkami oraz jedną główną wieżą o strzelisym kształcie. Niestety w 1807 roku w trakcie oblężenia ratusz został praktycznie całkowicie zniszczony, a do dzisiaj zachowały się jedynie gotyckie piwnice a także część narożnika z kamiennymi filarami. W latach 1829-32 wzniesiony został nowy gmach ratusza zaprojektowany przez Schinkela. Obecnie ratuszjest siedzibą władz miasta, Urzędu Stanu Cywilnego, Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Galerii Sztuki Współczesnej.


 Fortyfikacje twierdzy

Ciekawostką jest fakt, iż przez bardzo długi okres czasu Kołobrzeg pełnił rolę twierdzy. Największa ilość fortyfikacji została wzniesiona w XVII i XIX , a niektóre z nich przetrwały do dziś. Nota bene bardzo charakterystyczny punkt w Kołobrzegu, czyli Amfiteatr znajdujący się przy ulicy Fredry 1 został wybudowany na forcie Wilczym z 1807 roku. Ponadto spacerując po plaży można zobaczyć mury kamiennego szańca.


Port w Kołobrzegu



Port z funkcją handlowo-rybacką, pasażerską, posiada też marinę jachtową. Działają w nim dwie stocznie,  nabrzeża przeładunkowe oraz Lokalne Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb. W mieście znajduje się także brzegowa stacja ratownicza SAR oraz morskie przejście graniczne. Statki wpływające do portu Kołobrzeg nie mogą przekraczać 75 m długości lub 4,70 m zanurzenia dla wody słodkiej. Redę portu stanowi zbiornik wodny ograniczony linią kołową o promieniu 1,5 Mm wyprowadzoną z pozycji czerwonej latarni wejściowej wschodniego falochronu. Kanał portowy ma powierzchnię 166 107 m² licząc od głowicy falochronu wschodniego do południowo-wschodniej granicy portu, a od obrotnicy do Kanału Drzewnego  840 m².  18 marca 1945 roku Fort Ujście znajdujący się w porcie był ostatnim punktem oporu wojsk niemieckich w czasie obrony Twierdzy Kołobrzeg, do ostatnich dni obrony poprzez port trwała ewakuacja niemieckich żołnierzy i cywilów. W roku 1964 ówczesny Minister Żeglugi ustanowił formalnie w Kołobrzegu port morski a w  roku 1996 połączono zarządzanie miastem i portem tworząc Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg.


Dzielnica Uzdrowiskowa



Spacerując po uzdrowiskowej części Kołobrzegu nie sposób ominąć najbardziej charakterystycznego punktu jakim jest molo o długości 220m. Kolejnym ciekawym miejscem jest szeroki deptak, który ciągnie się od mola do portu na długości 400 metrów.  Na wysokiej wydmie przy deptaku można dostrzec Pomnik Zaślubin z Morzem. Natomiast tuż za sanatorium Bałtyk znajdziemy się na  Promenadzie Wydmowej mierzącej 2 km.  Promenada ta jest jedną z najpiękniejszych i najdłuższych promenad nad Bałtykiem.  Wzdłuż promenady przechadzają się tłumy turystów i kuracjuszy,którzy korzystają z usług licznych kawiarenek, lodziarni, smażalni ryb i ogródków piwnych. Promenada ciągnie się też skrajem parku nadmorskiego, wzdłuż którego rozciąga się uzdrowiskowo - wypoczynkowa część Kołobrzegu. Na końcu promenady znajdują się pozostałości fortu Kamienny Szaniec. W jednej z części parku znajduje się kołobrzeski amfiteatr, słynący z odbywających się tu jeszcze przed paroma laty Festiwali Piosenki Żołnierskiej.


GALERIA POLSKIEGO PLAKATU w Hotelu New Skanpol


Galeria Polskiego Plakatu znajduje się w HOTELU NEW SKANPOL. Obiekt położony jest w samym centrum miasta, między pocztą a dworcem PKP, dlatego łatwo tam trafić. Hotel New Skanpol jako jedyny hotel w kraju eksponuje dorobek autorów polskiego plakatu. Powstanie nowej dekoracji Hotelu uzasadniły wielkie sukcesy polskiego plakatu, jego międzynarodowe uznanie i szczególne miejsce w kulturze polskiej. Plakat obok malarstwa , grafiki, rzeźby i architektury zyskał rangę dzieła sztuki, o którą walczył w okresie minionego stulecia. Dzięki wsparciu Muzeum Plakatu w Wilanowie Hotel New Skanpol mógł urealnić ideę przybliżenia szerokim kręgom ludzi sztuki plakatu. Niewątpliwie największą część zbioru stanowią pace twórców tzw. polskiej szkoły plakatu a najczęstszym tematem jest film z lat 50-tych. Galeria jest postrzegana bardzo pozytywnie i budzi żywe zainteresowanie turystów krajowych i zagranicznych. Plakaty są wyeksponowane w holu recepcyjnym, kawiarni, restauracji oraz na każdej kondygnacji.

   
   

 

 

Scopri steroidi con prezzi a partire da 5 euro https://italiafarmaci24.com/. Offriamo consegna in Italia e in altri paesi. Non perdere le offerte speciali e i vantaggi esclusivi.